Kommenteeri

MIS ON TEADLIKKUS?

Kui sa saad valida, kas elada oma elu teadlikult või lasta seda juhtida ahvimeelel, siis millise valiku sa teed?  
Kui palju on neid, kes sellist valikut märkavad? Ahvimeelest (ingl k monkey mind) juhitud elus toimub kõik nii kiirelt veerevas oravarattas, et sellest välja astumiseks aega ei võetagi. Ahvimeel on kõik see meie mõtetes, mis paneb meid ennast kahandavalt teistega võrdlema; annab põhjust mõteteks, mis meie enesehinnangut alandavad; soodustab käitumist, mis lõhub suhteid, tervist, tasakaalu ja hingerahu.  

Viimastel aastatel ka eesti keeles aina enam kõlav sõna "teadvelolek", koolilastele mõeldud "vaikuseminutid", ka "meelerahuks" ja "ärksameelsuseks" tõlgitud "mindfulness", mis kannab endas liikumapanevat jõudu teistsuguseks eluks. Selle mõiste defineerija, praktik ja uurija Jon Kabat-Zinn ütleb, et teadvelolek on teadlikku - see on hinnanguvaba kohalolu oma igas eluhetkes. Teadlikkus on olemise viis, mida on võimalik õppida erinevate oskuste harjutamise ja rakendamise kaudu, nt oma tähelepanu juhtimine; oma keha sõnumite, mõtete ja tunnete vaatlemine ja märkamine; meelerahuseisundi loomine, ülereageerimise asemel teadliku tegutsemise valimine. Teadlikkus on parim viis vähendada oma elus kannatusi ja suurendada heaolu. Seepärast kinnitavad ka teadusuuringud teadlikkuse harjutuste tõelist ja tervendavat mõju erinevatele vaimse tervise probleemidele, nt stress, ärevus, depressioon. 

Mida tähendab hinnanguvaba? Teadlikkust takistavad tegurid on klammerdumine ja vältimine. Millegi liigne meeldivus võib tekitada meile edasiminekuks mittevajalikku klammerdumist, kinnijäämist. Millelegi halva hinnangu andmine viib vältimise ja põgenemiseni, mis lahendamata kujul jääbki kummitama. Neil põhjustel võimaldab hinnanguvabadus aktsepteerida olemasolevat hetke kogu oma olemuses nii nagu ta praegu on ning soovi korral luua valikuid, mis meie elus soovitud muutusi aitavad luua.

Millesse/kellesse sa oled klammerdunud? 
Millega tegelemist sa väldid ja/või edasi lükkad? 
Proovi neid olukordi vaadata hinnanguvabalt ja märka, kuidas sinu suhe nendega muutub. 

Lisa kommentaar

Email again: